Twenty Fourteen - en to ja translation catalogue (93 entries)

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: %s の続きを読む <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: May only be visible on wide screens.
ja: ワイド画面でのみしか表示されない場合があります。

en: More videos
ja: 次のビデオ

en: More audio
ja: 次の音声

en: More quotes
ja: 次の引用

en: More links
ja: 次のリンク

en: More galleries
ja: 次のギャラリー

en: More asides
ja: 次のアサイド

en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
ja: ホームページでは、<a href="%1$s">タグ</a>を使うことで、グリッドまたはスライダーにずっと表示される投稿を6個まで選んで、目立たせることができます。<a href="%2$s">外観 &rarr; カスタマイズ</a>からタグやレイアウトを変更できます。タグに一致する投稿がない場合は、代わりに<a href="%3$s">先頭固定表示</a>指定の投稿が表示されます。

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
ja: 最近のアサイド、引用、動画、音声、画像、ギャラリー、リンクの投稿の一覧を表示したい場合はこのウィジェットを使ってください。

en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
ja: 投稿を目立たせるには<a href="%1$s">タグ</a>を使ってください。タグに一致する投稿がない場合は、代わりに<a href="%2$s">先頭固定表示</a>指定の投稿が表示されます。

en: Not Found
ja: 見つかりません

en: Display Site Title &amp; Tagline
ja: サイト名とタグラインを表示

en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
ja: 詳しいチュートリアルやカスタマイズのヒントを知りたい方は <a href="%s">Twenty Fourteen ドキュメンテーション</a>をご覧ください。

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
ja: Y年

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
ja: Y年n月

en: Site Title Color
ja: サイト名の色

en: Tag Name
ja: タグ名

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
ja: フロントエンドにタグを表示しない。

note: Description of the plugin/theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
ja: 2014年のデフォルトテーマでは、おしゃれで現代的なレスポンシブデザインのマガジンスタイル・サイトを作ることができます。お気に入りのホームページコンテンツをグリッドまたはスライダー形式でおすすめしましょう。3つのウィジェットエリアを使ってサイトをカスタマイズしたり、全幅ページテンプレートや執筆者を表示できる参加者ページでコンテンツのレイアウトを変えてみたりしてみませんか。WordPress でマガジンサイトを作るのが今までになく簡単になりました。

en: Previous
ja: 前

en: Next
ja: 次

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ja: こちらには何もありません。検索をお試しください。

en: All posts by %s
ja: %s のすべての投稿

en: Additional sidebar that appears on the right.
ja: 右側に表示される追加のサイドバー。

en: Footer Widget Area
ja: フッターウィジェットエリア

en: Appears in the footer section of the site.
ja: サイトのフッター領域に表示されます。

en: %d Article | %d Articles
ja[0]: %d件の記事

en: Previous Image
ja: 前の画像

en: Next Image
ja: 次の画像

en: Twenty Fourteen Ephemera
ja: Twenty Fourteen 短冊

en: Title:
ja: タイトル:

en: Post format to show:
ja: 表示する投稿フォーマット:

en: Posts navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
ja: <span class="meta-nav">前の投稿</span>%title

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
ja: <span class="meta-nav">次の投稿</span>%title

en: Featured Content
ja: おすすめコンテンツ

note: Template Name of the plugin/theme
en: Contributor Page
ja: 参加者ページ

en: Layout
ja: レイアウト

en: Grid
ja: グリッド

en: Slider
ja: スライダー

en: Audio
ja: 音声

en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
ja[0]: このギャラリーには<a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s枚の写真</a>が含まれています。

en: Background may only be visible on wide screens.
ja: 背景は大画面の場合のみに表示される可能性があります。

en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ja: Twenty Fourteen は WordPress バージョン 3.6 以上を必要とします。現在のバージョンは %s です。アップグレードして、もう一度試してください。

en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
ja: 目立たせたい投稿に<a href="%s">アイキャッチ画像</a>（投稿サムネイルとも言います）を使うことで、サイトデザインをさらによくしてください。こうすることで、画像を挿入することなく、投稿と画像を紐付けることができます。Twenty Fourteen は投稿と固定ページの記事タイトルの上とホームページのおすすめコンテンツエリアにアイキャッチ画像を使います。

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
ja: %title<span class="meta-nav">に投稿</span>

en: Number of posts to show:
ja: 表示する投稿数:

en: Daily Archives: %s
ja: 日別アーカイブ: %s

en: Monthly Archives: %s
ja: 月別アーカイブ: %s

en: Yearly Archives: %s
ja: 年別アーカイブ: %s

note: #-#-#-#-#  twentyfourteen.pot (Twenty Fourteen 1.3)  #-#-#-#-# Author URI of the plugin/theme
en: http://wordpress.org/
ja: http://ja.wordpress.org/

en: Newer Comments &rarr;
ja: 新しいコメント &rarr;

en: Comment navigation
ja: コメントナビゲーション

en: Tag Archives: %s
ja: タグ別アーカイブ: %s

en: Search Results for: %s
ja: 検索結果: %s

en: Nothing Found
ja: 見つかりません

en: Search
ja: 検索

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 続きを読む <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
ja: ページ:

en: Edit
ja: 編集

en: Next &rarr;
ja: 次へ &rarr;

en: &larr; Previous
ja: &larr; 前へ

en: Page %s
ja: ページ %s

en: Post navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: Primary Menu
ja: メインメニュー

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja: お探しのコンテンツを見つけられませんでした。検索をお試しください。

en: Skip to content
ja: コンテンツへ移動

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
ja: WordPress チーム

en: Comments are closed.
ja: コメントは停止中です。

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja[0]: 「%2$s」への%1$s件のフィードバック

en: Category Archives: %s
ja: カテゴリー別アーカイブ: %s

en: Leave a comment
ja: コメントをどうぞ

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja: 最初の投稿をする準備ができましたか ?  <a href="%1$s">ここからスタート</a>してください。

en: Main sidebar that appears on the left.
ja: 左側に表示されるメインサイドバー。

en: Top primary menu
ja: トップメインメニュー

en: Secondary menu in left sidebar
ja: 左サイドバーのメニュー 2

en: Content Sidebar
ja: コンテンツサイドバー

en: Asides
ja: アサイド

en: Galleries
ja: ギャラリー

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja: ご指定の検索条件に一致する投稿がありませんでした。他のキーワードでもう一度検索してみてください。

en: Primary Sidebar
ja: メインサイドバー

en: Quotes
ja: 引用

en: 1 Comment
ja: 1件のコメント

en: % Comments
ja: %件のコメント

en: Videos
ja: 動画

en: Sticky
ja: 先頭固定表示

en: Images
ja: 画像

en: Links
ja: リンク

en: More images
ja: 画像一覧へ

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full Width Page
ja: 全幅ページ

en: &larr; Older Comments
ja: &larr; 過去のコメント
